Opiskelijavaihto SRH Berufsbildungswerk Neckargemund Saksa
12.3.2018
Saavuimme 11.3.18 aamupäivällä Frankfurtin lentokentälle. Meitä oli vastassa Michael Bauer, joka on koulun työntekijä.
Lentokentältä automatka Neckergemundiin kesti noin tunnin. Michael vei meidät suoraan uuteen majoitusrakennukseen. Rakennus oli ulkopuolelta hiukan kesken, mutta sisäpuolelta tilat olivat miltei valmiit. Saimme jokainen omat huoneet, joissa oli meitä varten petatut sängyt. Jokaisessa huoneessa oli minikeittiö ja suihku ja toiletti.
Olimme hiukan nälkäisiä, koska olimme syöneet aamulla ennen neljää. Michael valmisti meille perinteisen lihapullat riisillä tomaattipedin asuntolan yhteiskeittiössä. Michael oli ostanut ruokaa hyllyt ja jääkaapin täyteen meitä varten, jotta voimme valmistaa evästä tarvittaessa.
Ruokailun jälkeen kävimme tutustumassa koulun tiloihin ja reitteihin.
Alkuillasta teimme kävelyretken kylään, joka vaikutti aika idylliseltä. Matkan rasitukset alkoivat kuitenkin vaikuttaa, joten palasimme majoitustiloihin.
Nukkumassa taisi olla kaikki ennen kahdeksaa, joka on tunnetusti kaikkien pikkulasten nukkumaan menoaika.
Asuntolalla, ruokaa tulossa!