Ke 14.3.2018
Keskiviikkona vietimme normaalia lyhyemmän työpäivän, 7.30-12 jonka jälkeen kävimme tuttuun tapaan lounaalla.
Syynä lyhyempään päivään oli vierailu Neckarsteinach:issa yhdessä opettaja Susana Frank:in opastuksella.
Neckarsteinach on tunnettu kylä, jonne on rakennettu ~1100-1200 luvulla neljä linnaa, joista tänäkin päivänä kaksi on edelleen käytössä.
Vonderburg
Etunmaisin linnoista joka on yksityisesti omistettu, ja näin ollen ulkopuolisilta evätty pääsy.
Mittelburg
Keskimmäinen linnoista joka on myös yksityisesti omistettu, ja asuttu tänäkin päivänä.
Hinterburg
Turisti nähtävyys jonka torniin pääsee nousemaan, josta avautuu suurinäkymä Neckarsteinach:iin
Hinterburg:in tornista avautui alkukesäinen näkymä
Schwalbennest
Uusin linnoista joka rakennettiin 1200 luvun lopulla, ja toimii Neckarsteinach:in maamerkkinä joka valaistaan kesä öisin.
Valitettavasti kunnostustöiden vuoksi, emme päässeet näkemään kyseistä linnaa.
Kävimme myös katsomassa, ja kuulemassa tarinan Nibelungendenkmal patsasista.
Patsaiden takana oleva tarina, on yksi tärkeä saksan keskiaikaisesta saagasta.
To 15.3.2018
Aloitimme kuten muinakin päivinä 7.30 ja saimme projektiamme eteenpäin.
Kuten eilen vietimme lyhyemmän päivän kello 12 asti, koska matkustimme läheiseen kaupunkiin Heidelberg: iin, jossa on suuri ~1900 luvulla rakennettu linna, joka vetää vuosittain yli miljoona turista
Mukaamme lähti Marius, sekä opettajat Jürgen ja Markus, joka toimi kuvaajana.
Linnan yksi suurimmista nähtävyyksistä on puutarha, joka ei näin maaliskuussa vielä päässyt kukoistamaan.-
Sisällä linnassa oli esillä sen oman aikaisesta viinin valmistuksesta myös suurin koskaan puusta valmistettu tynnyri, jonka tilavuus on 220 tuhatta litraa.Palatsin yhteydessä on myös lääkemuseo, jossa oli hyvin tuotu esille tuon ajan lääkeaineita, välineitä, yms.
Illan päätteeksi päädyimme syömään paikalliseen ravintolaan, jossa pääsimme tutustumaan perinteiseen saksalaiseen ruokaan.
Pe 16.3.2018
Perjantaina aloitimme koulupäivän tuttuun tapaan 7:30 ja päivä päättyi ruokailuun 12:00. Illalla 20:00 menimme keilaamaan koulun omaan keilahalliin, johon Mikael oli järjestänyt meille kolme tuntia aikaa keilata.
La 17.3.2018
Lauantai aamuna klo 10:00 tapasimme koordinaattori Julian kanssa sovittuun aikaan. Julian on koulun metallipuolella oleva opiskelija, ja hän toimi oppaanamme lauantaina Frankfurtissa. Menimme linja-autolla Heidelbergiin, josta menimme taas linja-autolla Frankfurtiin. Frankfurtissa kävimme tutustumassa St Bartholomewin katedraaliin ja vierailimme Frankfurt Römerissä joka on Frankfurtin entinen kaupungintalo. Kaupungintalolla oli esillä tekstejä ja videomateriaalia, joissa esiteltiin Frankfurtin historiaa 1500-luvulta asti. Frankfurtissa tuli myös käytyä muutama kauppakeskus läpi.
Kuvassa Römeberg aukiolla.
Su 18.3.2018
Sunnuntaina klo 11:00 lähdimme junalla Sinsheimiin, jossa vierailimme auto ja tekniikka museossa. Museossa oli esillä vähän vanhempia autoja, moottoripyöriä, lentoliikenne kalustoa, ja sota-ajan kalustoa vuosien takaa. Museo oli hyvin tilava ja sinne mahtui mukaan myös muutama veturi.